Meldinių nendrinukių perkėlimo rezultatai trumpame video

Trumpame video filmuke apžvelgiami pirmieji meldinių nendrinukių perkėlimo rezultatai.

2018-2019 metais vyko pirmasis pasaulyje meldinių nendrinukių perkėlimas (translokacija). Per du metus 100 jauniklių iš didžiausios pasaulyje šių paukščių populiacijos pasaulyje – Zvaniec pelkės Baltarusijoje – buvo perkelti į Žuvinto biosferos rezervatą Lietuvoje, kur populiacija itin maža, nykstanti. Tai padaryta siekiant išbandyti dar niekad su šia rūšimi netaikytą gamtosaugos priemonę – perkėlimą (translokaciją).

 

Šis būdas veikia kaip donorystė, kurios metu iš gyvybingos populiacijos paimama nedidelė jos dalis tam, kad kita – serganti nykstanti – populiacija būtų atgaivinta. Tokiu būdu būtų galima išgelbėti daug silpnų ar visai išnykusių populiacijų. Nors tai pakankamai radikali priemonė, ją svarbu buvo išbandyti, nes per pastarąjį šimtmetį išnyko net 95 % meldinių nendrinukių, o pasaulinė populiacija ir toliau mažėja, ypač arealo pakraščiuose. Juose net ir atkūrus buveines iki puikios būklės, populiacijos natūraliai neatsigauna.

Gamtininkams pavyko užauginti ir paleisti į laisvę net 99 iš 100 jauniklių. Jau po pirmųjų metų iš 49 paleistų mažylių po žiemojimo Afrikoje į Žuvintą grįžo bent 11 – tai yra 22 % paukščių. Šis rodiklis viršijo net natūralų pirmamečių jauniklių grįžtamumą (20 %). Antraisiais metais Žuvinte rasti grįžę 7 prieš metus perkelti giesmininkai. Taip pat – 3 paukščiai atvežti čia prieš du metus. Po perkėlimo meldinių nendrinukių populiacija Žuvinte šoktelėjo į rekordines aukštumas. 2020 m. stebėta istoriškai gausiausia šių retų paukščių populiacija. Tai rodo, kad perkėlimo metodas veikia ir yra efektyvus.

Daugiau apie šią unikalią ekspediciją galite sužinoti:

Apie pirmųjų (2018 m.) metų patirtį specialiame 15min.lt multimedijos pasakojime: https://www.15min.lt/media-pasakojimai/meldine-nendrinuke-410

Apie antrųjų (2019 m.) metų patirtį video dienoraščio serijose: https://www.youtube.com/watch?v=WmvRWiPEiHg&list=PLh66DQlmkQsZSVodJBuh7vh939JSJjQ1f 

 

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.