Naujas mokslinis straipsnis apie meldinės nendrinukės perkėlimo sėkmę

Meldinė nendrinukė papuošė specialų, skirtingų rūšių perkėlimų patirtis aprašantį, „Animal Conservation“ viršelį!

Neseniai žurnale Animal Conservation – puikiai vertinamame moksliniame leidinyje, skirtame laukinės gamtos apsaugos pažangai – paskelbtas straipsnis apie proveržį gelbstint vieną rečiausių Europos paukščių – meldinę nendrinukę (Acrocephalus paludicola).

Pirmą kartą gamtininkams pavyko sėkmingai įgyvendinti meldinių nendrinukių perkėlimą – buvo įrodyta, kad metodas su šia žvirblinių paukščių tolimųjų migrantų rūšimi veikia. Iš Baltarusijos į Lietuvą perkelti jaunikliai po žiemojimo Afrikoje grįžo į Lietuvą ir čia sėkmingai perėjo. Mokslinį straipsnį rengė Žymantas Morkvėnas kartu su tarptautine mokslininkų komanda. Ši sėkminga perkėlimo patirtis suteikia vilties rūšių išsaugojimui visame pasaulyje.

PRESTIŽINIS GAMTOS APSAUGOS MOKSLO ŽURNALAS

Londono zoologijos draugijos leidžiamas „Animal Conservation“ yra lyderiaujantis recenzuojamas žurnalas, žinomas dėl griežtų mokslinių standartų. Jame pateikiami pažangiausi tyrimai, formuojantys gamtosaugos politiką ir praktiką. Straipsnio įtraukimas į šį žurnalą pabrėžia jo mokslinį patikimumą ir išvadų svarbą biologinės įvairovės išsaugojimui pasauliniu mastu.

DRĄSUS EKSPERIMENTAS siekiant SUSTABDYTI NYKIMĄ

Meldinė nendrinukė yra rečiausias Europos giesmininkas – per pastaruosius dešimtmečius dėl buveinių naikinimo išnyko daugiau nei 90 % jos pasaulinės populiacijos. Tradicinės gamtosaugos priemonės, tokios kaip buveinių atkūrimas, padėjo sulėtinti rūšies nykimą, tačiau izoliuotos populiacijos toliau mažėja. Siekdami spręsti šią problemą, gamtininkai išbandė perkėlimo metodą. Norėta sužinoti, ar paukščio jaunikliai gali būti sėkmingai užauginti, įsikurti naujoje vietoje ir ten sugrįžti po migracijos ir žiemojimo Afrikoje.

2018 ir 2019 metais 100 jauniklių buvo perkelti iš Baltarusijos į Lietuvą, Žuvinto biosferos rezervatą. Ten jie buvo auginami, o vėliau – paleisti į prižiūrimas pelkes.

STULBINANTI SĖKMĖ: PAUKŠČIAI GRĮŽO!

Rezultatai pranoko lūkesčius:
✔ Iki 22 % perkeltų paukščių grįžo į paleidimo vietą – tai yra panašus grįžtamumo rodiklis, kokį pasiekia natūraliai augę pirmamečiai paukščiai.
✔ Kai kurie paukščiai grįžo dvejus ar net trejus metus iš eilės, jie sėkmingai dauginosi;
✔ Vietinė populiacija paleidimo vietoje išaugo keturis kartus ir 2020 m. pasiekė rekordinį 33 giedančių patinų skaičių – tai dramatiškas padidėjimas, kuris nebūtų buvęs įmanomas be šios gamtosauginės intervencijos.

KODĖL TAI SVARBU?

Šis metodas iš esmės keičia gamtosaugos kryptį. Iki šiol būta mažai patirties bandant perkelti giesmininkus tolimuosius migrantus, nes daugelis manė, kad tai neįmanoma. Šio projekto sėkmė rodo priešingai, vadinasi perkėlimas gali būti taikomas saugant kitas nykstančias migruojančias rūšis.

Toks radikalus žmogaus įsikišimas gali sustabdyti rūšių nykimą, tačiau jis turi būti atleikamas kartu su buveinių apsauga. Iki perkėlimo Žuvinto teritorija buvo kruopščiai paruošta, užtikrinta kad būtų tinkamos sąlygos rūšiai gyventi. Vien perkelti paukščius nepakanka – jiems reikia saugios vietos, į kurią jie galėtų grįžti ir daugintis.

būtina atkurti duagiau populiacijų

Meldinės nendrinukės ateitis tebėra neaiški, tačiau ši patirtis įrodė, kad gamtosauga gali būti veiksminga. Vyriausybės, gamtosaugininkai turi didinti pastangas atkurti daugiau šio paukščio populiacijų, kol dar nevėlu. Tokie eksperimentai yra vilties spinduliai kovoje su biologinės įvairovės nykimu. Taikant tinkamas priemones net ir nykstančios rūšys gali gauti antrą šansą.

Visą straipsnį skaitykite čia: https://zslpublications.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/acv.13018

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *