Pirmasis pasaulyje meldinių nendrinukių perkėlimas

2018-2019 metais vyko pirmasis pasaulyje meldinių nendrinukių perkėlimas (translokacija). Per du metus 100 jauniklių iš didžiausios pasaulyje šių paukščių populiacijos pasaulyje – Zvaniec pelkės Baltarusijoje – buvo perkelti į Žuvinto biosferos rezervatą Lietuvoje, kur populiacija itin maža, nykstanti. Tai padaryta siekiant išbandyti dar niekad su šia rūšimi netaikytą gamtosaugos priemonę – perkėlimą (translokaciją). Trumpame video filmuke pristatomas metodas ir pirmieji rezultatai.

2023-2024 m. vyksta antrasis meldinių nendrinukių perkėlimo etapas. Retųjų paukščių mažyliai perkeliami iš Bebros nacionalinio parko į Rozvarovo pelkes Lenkijos-Vokietijos pasienyje.

Pristatyme plačiau pristatomas perkėlimas ir pateikiami detalesni rezultatai
Pristatyme plačiau pristatomas perkėlimas ir pateikiami detalesni rezultatai

Šis būdas veikia kaip donorystė, kurios metu iš gyvybingos populiacijos paimama nedidelė jos dalis tam, kad kita – serganti nykstanti – populiacija būtų atgaivinta. Tokiu būdu būtų galima išgelbėti daug silpnų ar visai išnykusių populiacijų. Nors tai pakankamai radikali priemonė, ją svarbu buvo išbandyti, nes per pastarąjį šimtmetį išnyko net 95 % meldinių nendrinukių, o pasaulinė populiacija ir toliau mažėja, ypač arealo pakraščiuose. Juose net ir atkūrus buveines iki puikios būklės, populiacijos natūraliai neatsigauna.

Gamtininkams pavyko užauginti ir paleisti į laisvę net 99 iš 100 jauniklių. Jau po pirmųjų metų iš 49 paleistų mažylių po žiemojimo Afrikoje į Žuvintą grįžo bent 11 – tai yra 22 % paukščių. Šis rodiklis viršijo net natūralų pirmamečių jauniklių grįžtamumą (20 %). Antraisiais metais Žuvinte rasti grįžę 7 prieš metus perkelti giesmininkai. Taip pat – 3 paukščiai atvežti čia prieš du metus. Po perkėlimo meldinių nendrinukių populiacija Žuvinte šoktelėjo į rekordines aukštumas. 2020 m. stebėta istoriškai gausiausia šių retų paukščių populiacija. Tai rodo, kad perkėlimo metodas veikia ir yra efektyvus. 2021 m. Žuvinte apskaitos metu pastebėti bent 3 translokuoti meldinės patinėliai. Vienas iš jų buvo perkeltas dar 2018 m., taigi tris sezonus giedojo Žuvinte. Turint mintyje tai, jog nendrinukės gyvena maždaug 3-4 metus, galima pasidžiaugti faktu, jog perkelti ir naujoje vietoje užauginti paukščiai savo naujuose namuose praleidžia kone visą savo gyvenimą. 2022 m. perkeltų paukščių Žuvinte nerasta.

Ruošiantis perkėlimui visos detalės buvo nuodugniai apgalvotos Meldinių nendrinukių perkėlimo programoje. Ji buvo plėtojama kartu su Patariamąja mokslo taryba, žymiausiais šios rūšies tyrinėtojais, derinama su Lietuvos ekspertais, atsakingomis institucijomis. Vietos gyventojams ir gamtos mylėtojams buvo parengta supaprastinta programos versija.

Daugiau apie šią unikalią ekspediciją galite sužinoti žiūrėdami įspūdžius iš 2018 ir 2019 metų žemiau bei pristatymą.


Įspūdžiai iš 2018 metų multimedijos pasakojime ir filmukuose

2018 metais vyko pirmasis meldinių nendrinukių perkėlimo etapas. Jo metu į Žuvintą iš Zvaniec pelkės buvo atvežta 50 meldinių nendrinukių jauniklių. Tai buvo pirmas kartas, kai kas nors bando atlikti translokaciją su šia rūšimi, todėl buvome labai susitelkę, jautėme didelę atsakomybę. Darėme viską, kad užaugintume visus jauniklius, kad jie išmoktų gyventi laisvėje ir po žiemos sugrįžtų į Žuvintą. Tai buvo jaudinanti ir iššūkių kupina patirtis.

Sužinok apie ją daugiau žiūrėdamas specialų 15min.lt multimedijos pasakojimą.


Įspūdžiai iš 2019 metų video dienoraščio istorijose

Leiskis į kelionę drauge su meldinių nendrinukių mažyliais!

Antrojo meldinių nendrinukių perkėlimo (translokacijos) metu (2019 metais) su ekspedicija buvo galima susipažinti kaip niekad iš arti – buvo kuriamos video dienoraščio serijos. Kasdieniuose mūsų video pasakojimuose gali sužinoti, kaip sekėsi kelionėje, su kokiais iššūkiais susidūrėme, kokie džiaugsmai ir liūdesiai mus ir mažylius kankino, kaip sekėsi Ligoniukui bei visai didelei gamtininkų ir savanorių komandai. Leiskimės į nepaprastą ekspediciją kartu!

2019 metais vyko antrasis meldinių nendrinukių perkėlimo etapas. Iš Baltarusijos į Lietuvą buvo atvežta dar 50 šių paukščių jauniklių. Pats perkėlimas truko šiek tiek ilgiau nei mėnesį laiko – nuo gegužės 28 d. iki liepos 15 d.. Tais pačiais metais vyko stebėjimai, kaip sekėsi kelią į Žuvintą surasti 2018 metais čia perkeltiems paukščiukams. Skaityti apibendrintus pirmųjų metų rezultatus.

Iš viso sukurtos 26 video serijos ir tiesioginės transliacijos.

Meldinių nendrinukių maistu mums padėjo pasirūpinti Kauno zoologijos sodas ir www.svirpliai.lt.

    

Video istorijos

Įspūdžiai iš 2018-2019 metų nuotraukose