Integruota pamoka apie išskirtinį retą paukštį – meldinę nendrinukę
Pamokos apie gamtą paruoštukas mokytojams. Pilnai parengta integruota pasaulio pažinimo pamoka, kurios integraciją mokytojai gali pasirinkti patys.
Todėl siekiant išsaugoti rūšį, didelį dėmesį skiriame visuomenės informavimo, švietimo ir gamtinio turizmo veikloms.
Pats geriausias būdas pažinti yra asmeninis įsitraukimas. Projekto metu skatiname savanorystę. Komandai talkino tiek moksleiviai, tiek studentai, tiek vyresnio amžiaus gyventojai, tiek turintys gilesnių gamtosauginių žinių, tiek visiškai kitose srityse besigilinantys entuziastai. Jei tave domina gamtos išsaugojimas, turi motyvacijos – kviečiame savanoriauti.
PlačiauKasmet asmeniškai informuojame ūkininkus apie jų laukuose perinčias meldines nendrinukes, derimės dėl galimybių vėlinti šienavimą. Nuolatinį kontaktą palaikome laiškais – reguliariai siunčiame informaciją apie projekto pažangą ir ateities darbus.
Projekto metu nuolat teikiame informaciją apie projekto progresą, meldinę nendrinukę, gamtosaugos veiklas ir pasiektus rezultatus. Aktualiausią ir išsamiausią informaciją pateikiame šioje svetainėje, rengiame žinutes socialiniuose tinkluose, platiname ne mažai pranešimų žiniasklaidai. Mūsų pastangos sulaukė ne mažai visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio. Meldinė nendrinukė tapo tikra Lietuvos įžymybe.
Rūpinamės gamtosauginiu vaikų švietimu
Ypatingas dėmesys taip pat skiriamas vaikų švietimui ir gamtos pažinimui. Sukūrėme ir šiuo metu tobuliname specialią internetinę edukacinę platformą jauniesiems gamtos reindžeriams. Platformoje pateikiame ne tik užduotis vaikams, bet ir integruotų pamokų aprašymus, pagalbinę medžiagą mokytojams apie pamokas gamtoje. Ši platforma sulaukė didžiulio vaikų ir mokytojų susidomėjimo.
Taip pat pakartotinai išleidome didelio populiarumo sulaukusią knygelę vaikams apie meldinę nendrinukę, išvertėme ją į anglų ir rusų kalbas. Karantino metu sukūrėme dvi video pamokas vaikams.
Pamokos apie gamtą paruoštukas mokytojams. Pilnai parengta integruota pasaulio pažinimo pamoka, kurios integraciją mokytojai gali pasirinkti patys.
Šio ypač reto mažo paukštelio išsaugojimas yra tapęs tikru iššūkiu gamtininkams. Kaip išsaugoti meldinę nendrinukę, kad jos švelnia giesmele galėtų džiaugtis ir ateities kartos? Perskaityk iki galo ir įsitikink, kad ir Tu gali padėti išsaugoti meldinę nendrinukę!
Meldines nendrinukes globojančios organizacijos, ūkininkai, savanoriai gavo simbolinių dovanų – specialias meldinių nendrinukių vėliavas, ženkliukus, įrėmintas nuotraukas, kalendorius.
Tęsėme tradiciją Lietuvoje Nemuno deltos ūkininkus pakviesti į tradicines meldinių nendrinukių sutiktuves. Jas organizavome ketverius metus. Baltarusijoje taip pat buvo surengti keturi šių paukščių sutikimo renginiai. Organizavome dvi mokslinės kavinės diskusijas apie translokaciją Lietuvoje, ir tris – Baltarusijoje. Karantino metu, apie šią unikalią patirtį pasakojoma dvejose nuotolinėse pamokose. Apie meldinės nendrinukės apsaugą pasakojome daugelyje kitų renginių.
Na, ir žinoma, sukūrėme unikalų renginį Lietuvoje –Nacionalinį šienpjovių čempionatą, ne tik suvenijusį visus šienavimo dalgiu entuziastus, bet ir sukūrusį unikalią progą stiprinti santykius su vietos ūkininkais, kalbėti apie darnų ūkininkavimą.
Daugiausiai filmukų, nuotraukų ir kitokios produkcijos sukūrėme meldinių nendrinukių perkėlimų metu. Tai – puikus 15min.lt komandos multimedijos projektas, interviu apie pirmąją patirtį, translokacijos video dienoraštis.
Vienas iš svarbių sėkmingos gamtosaugos principų yra užtikrinti gamtos prieinamumą visuomenei, skatinti pažinti gamtines vertybes bei perteikti gamtosaugos darbų naudą. Šis principas grindžiamas tuo, kad visuomenė pasirengusi prisidėti prie gamtos išsaugojimo kai pažįsta gamtos vertybes, turi asmeninį patyrimą su teritorija, suvokia taikomų priemonių naudą. Todėl įvairias būdais kvietėme visuomenę pažinti projekto teritorijas, drauge su vietos turizmo operatoriais ieškojome būdų, kaip skatinti gamtinio turizmo plėtrą Nemuno deltoje.
Greta visų projekto teritorijų Lietuvoje ir Baltarusijoje pastatėme 9 informacinius stendus, kuriuose pasakojama apie projekto metu atliekamus gamtotvarkos darbus, gamtines teritorijų vertybes. Taip pat Baltarusijoje įrengėme Zvaniec pelkės gamtos lobių pažintinį taką, o Lietuvoje – paukščių stebėjimo bokštelį Šyšos polderyje ir suoliuką su garsiniu stendu Kliošių kraštovaizdžio draustinyje.
Nemuno deltoje plyti svarbiausios meldinių nendrinukių perimvietės Lietuvoje, taip pat tai – išskirtinė gamtinė vietovė, žavinti įspūdingais migruojančių paukščių būriais, čia aptinkama sparnuočių įvairove, užburianti niekur kitur neregėtu kraštovaizdžiu. Tai –, be abejonės, didelį gamtinio turizmo potencialą turinti vietovė. Gamtosaugoje turizmas svarbus ne tik dėl to, kad žmonės pažintų, kas saugoma, bet ir dėl to, kad tai – puikus būdas vietos gyventojams pademonstuoti tiesioginę gamtos naudą jų gerbūviui. Projekto metu aktyviai įsitraukėme į neformalios Gamtinio turizmo vystymo Šilutės rajono savivaldybėje darbo grupės veiklą, drauge plėtojome įvairias priemones, prisidedančias prie gamtinio turizmo skatinimo.
Arba pasivaikščiojimai greta Dituvos sodų. Kviečiame užsukti į Dituvos sodų pakraštyje įsikūrusį Kliošių kraštovaizdžio draustinį. Kviečiame lėtiems pasivaikščiojimams. Susipažinsite su TOP5 gamtinėmis šios vietovės vertybėmis.
Lėti pasivaikščiojimai Sausgalvių ir Šyšos apylinkėse. Kviečiame romantiškai asmeninei pažinčiai su rečiausiu Europos giesmininku. Gegužės–rugpjūčio mėn. leiskitės į nepamirštamą nuotykį keliaudami žemėlapyje pažymėtais maršrutais Šilutės rajone.
Meldinė nendrinukė – išskirtinė Nemuno deltos regiono ir pamario krašto gamtinė vertybė, kurią trokšta pamatyti profesionalūs ornitologai iš viso pasaulio, o taip pat – ir gamtos mylėtojai mėgėjai. Kviečiame išnaudoti šią unikalią vertybę naujų turizmo produktų kūrimui, savo krašto pristatymui. Visgi, nepamirškite, kad tai – globaliai nykstanti rūšis, todėl pažintis su ja turi būti kruopščiai apgalvota ir atsargi.
Gamtos oazė, kur gyvenimo ritmą diktuoja vanduo, toli nuo masinių turizmo taškų, kupina paukščių klegesio, gyvybe alsuojančių šlapynių, tiltų tiltukų, rūkomos žuvies kvapo, įdomių lietuvninkų tradicijų. Tokia ji – neatrastoji Nemuno delta. Kviečiame ją aplankyti ir susipažinti su krašto garsenybe – retu paukščiu, kuriuo pasigirti gali tik 4 pasaulio valstybės, – meldine nendrinuke.
Kad pažintis su Nemuno delta ir retąją meldine nendrinuke būtų paprastesnė, buvo sukurtas interaktyvus žemėlapis „Pasivaikščiojimai meldinės nendrinukės žemėse”. Čia galima rasti informaciją ne tik apie geriausias vietas romantiškam meldinų nendrinukių pasiklausymui, bet ir apie vietos turizmo paslaugas.
Įsigijome gamtos fotografų mėgstamas plaukiojančias slėptuves
Sudarėme galimybę vietos turizmo operatoriams neatlygintinai naudotis šiomis slėptuvėmis jas pernuomojant ir taip sukuriant naują gamtinio turizmo paslaugą Nemuno deltoje. Parengėme taisykles bei etikos kodeksą, kaip jos turi būti naudojamos.
Esate Nemuno deltoje veikiantis turizmo opratorius ir norėtumėte naudoti šias slėptuves?
Susisiekite