Tam, kad išmoktume branginti ir saugoti, turime pažinti ir pamilti.

Todėl siekiant išsaugoti rūšį, didelį dėmesį skiriame visuomenės informavimo, švietimo ir gamtinio turizmo veikloms.

Visuomenės informavimas ir švietimas

Skatiname svanorystę

Pats geriausias būdas pažinti yra asmeninis įsitraukimas. Projekto metu skatiname savanorystę. Komandai talkino tiek moksleiviai, tiek studentai, tiek vyresnio amžiaus gyventojai, tiek turintys gilesnių gamtosauginių žinių, tiek visiškai kitose srityse besigilinantys entuziastai. Jei tave domina gamtos išsaugojimas, turi motyvacijos – kviečiame savanoriauti.

Plačiau

Informuojame ūkininkus

Kasmet asmeniškai informuojame ūkininkus apie jų laukuose perinčias meldines nendrinukes, derimės dėl galimybių vėlinti šienavimą. Nuolatinį kontaktą palaikome laiškais – reguliariai siunčiame informaciją apie projekto pažangą ir ateities darbus.

Pristatome projekto rezultatus

Projekto metu nuolat teikiame informaciją apie projekto progresą, meldinę nendrinukę, gamtosaugos veiklas ir pasiektus rezultatus. Aktualiausią ir išsamiausią informaciją pateikiame šioje svetainėje, rengiame žinutes socialiniuose tinkluose, platiname ne mažai pranešimų žiniasklaidai. Mūsų pastangos sulaukė ne mažai visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio. Meldinė nendrinukė tapo tikra Lietuvos įžymybe.

Rūpinamės gamtosauginiu vaikų švietimu

Ypatingas dėmesys taip pat skiriamas vaikų švietimui ir gamtos pažinimui. Sukūrėme ir šiuo metu tobuliname specialią internetinę edukacinę platformą jauniesiems gamtos reindžeriams. Platformoje pateikiame ne tik užduotis vaikams, bet ir integruotų pamokų aprašymus, pagalbinę medžiagą mokytojams apie pamokas gamtoje. Ši platforma sulaukė didžiulio vaikų ir mokytojų susidomėjimo.

Taip pat pakartotinai išleidome didelio populiarumo sulaukusią knygelę vaikams apie meldinę nendrinukę, išvertėme ją į anglų ir rusų kalbas. Karantino metu sukūrėme dvi video pamokas vaikams.

Leidiniai vaikų švietimui

Meldinė nendrinukė: mažasis vadovas vaikams

Šio ypač reto mažo paukštelio išsaugojimas yra tapęs tikru iššūkiu gamtininkams. Kaip išsaugoti meldinę nendrinukę, kad jos švelnia giesmele galėtų džiaugtis ir ateities kartos? Perskaityk iki galo ir įsitikink, kad ir Tu gali padėti išsaugoti meldinę nendrinukę!

Meldinių nendrinukių globėjams įteikėme simbolines dovanėles

Meldines nendrinukes globojančios organizacijos, ūkininkai, savanoriai gavo simbolinių dovanų – specialias meldinių nendrinukių vėliavas, ženkliukus, įrėmintas nuotraukas, kalendorius.

Organizavome ir dalyvavome renginiuose

Tęsėme tradiciją Lietuvoje Nemuno deltos ūkininkus pakviesti į tradicines meldinių nendrinukių sutiktuves. Jas organizavome ketverius metus. Baltarusijoje taip pat buvo surengti keturi šių paukščių sutikimo renginiai. Organizavome dvi mokslinės kavinės diskusijas apie translokaciją Lietuvoje, ir tris – Baltarusijoje. Karantino metu, apie šią unikalią patirtį pasakojoma dvejose nuotolinėse pamokose. Apie meldinės nendrinukės apsaugą pasakojome daugelyje kitų renginių.

Na, ir žinoma, sukūrėme unikalų renginį Lietuvoje –Nacionalinį šienpjovių čempionatą, ne tik suvenijusį visus šienavimo dalgiu entuziastus, bet ir sukūrusį unikalią progą stiprinti santykius su vietos ūkininkais, kalbėti apie darnų ūkininkavimą.

 

Sukūrėme gausybę audiovizualinių kūrinių

Daugiausiai filmukų, nuotraukų ir kitokios produkcijos sukūrėme meldinių nendrinukių perkėlimų metu. Tai – puikus 15min.lt komandos multimedijos projektas, interviu apie pirmąją patirtį, translokacijos video dienoraštis.

Projekto teritorijų pritaikymas lankymui ir gamtinio turizmo skatinimas

Vienas iš svarbių sėkmingos gamtosaugos principų yra užtikrinti gamtos prieinamumą visuomenei, skatinti pažinti gamtines vertybes bei perteikti gamtosaugos darbų naudą. Šis principas grindžiamas tuo, kad visuomenė pasirengusi prisidėti prie gamtos išsaugojimo kai pažįsta gamtos vertybes, turi asmeninį patyrimą su teritorija, suvokia taikomų priemonių naudą. Todėl įvairias būdais kvietėme visuomenę pažinti projekto teritorijas, drauge su vietos turizmo operatoriais ieškojome būdų, kaip skatinti gamtinio turizmo plėtrą Nemuno deltoje.

Sukurta infrastruktūra

Greta visų projekto teritorijų Lietuvoje ir Baltarusijoje pastatėme 9 informacinius stendus, kuriuose pasakojama apie projekto metu atliekamus gamtotvarkos darbus, gamtines teritorijų vertybes. Taip pat Baltarusijoje įrengėme Zvaniec pelkės gamtos lobių pažintinį taką, o Lietuvoje – paukščių stebėjimo bokštelį Šyšos polderyje ir suoliuką su garsiniu stendu Kliošių kraštovaizdžio draustinyje.

Nemuno deltoje Skatinamas gamtinis turizmas

Nemuno deltoje plyti svarbiausios meldinių nendrinukių perimvietės Lietuvoje, taip pat tai – išskirtinė gamtinė vietovė, žavinti įspūdingais migruojančių paukščių būriais, čia aptinkama sparnuočių įvairove, užburianti niekur kitur neregėtu kraštovaizdžiu. Tai –, be abejonės, didelį gamtinio turizmo potencialą turinti vietovė. Gamtosaugoje turizmas svarbus ne tik dėl to, kad žmonės pažintų, kas saugoma, bet ir dėl to, kad tai – puikus būdas vietos gyventojams pademonstuoti tiesioginę gamtos naudą jų gerbūviui. Projekto metu aktyviai įsitraukėme į neformalios Gamtinio turizmo vystymo Šilutės rajono savivaldybėje darbo grupės veiklą, drauge plėtojome įvairias priemones, prisidedančias prie gamtinio turizmo skatinimo.

Parengėme leidinius, kviečiančius pažinti Sausgalvių, Šyšos botaninius-zoologinius ir Kliošių kraštovaizdžio draustinius

Pavartyk

Lėtu žingsniu po atsikuriančią Paukščių karalystę

Arba pasivaikščiojimai greta Dituvos sodų. Kviečiame užsukti į Dituvos sodų pakraštyje įsikūrusį Kliošių kraštovaizdžio draustinį. Kviečiame lėtiems pasivaikščiojimams. Susipažinsite su TOP5 gamtinėmis šios vietovės vertybėmis.

Susipažinkite su meldine nendrinuke ir jos kaimynais

Lėti pasivaikščiojimai Sausgalvių ir Šyšos apylinkėse. Kviečiame romantiškai asmeninei pažinčiai su rečiausiu Europos giesmininku. Gegužės–rugpjūčio mėn. leiskitės į nepamirštamą nuotykį keliaudami žemėlapyje pažymėtais maršrutais Šilutės rajone.

Parengėme leidinius apie meldinių nendrinukių pažinimą – vieną plačiajai visuomenei, kitą – turizmo operatoriams.

 

Pavartyk

Meldinės nendrinukės stebėjimų organizavimas – ką vertėtų žinoti?

Meldinė nendrinukė – išskirtinė Nemuno deltos regiono ir pamario krašto gamtinė vertybė, kurią trokšta pamatyti profesionalūs ornitologai iš viso pasaulio, o taip pat – ir gamtos mylėtojai mėgėjai. Kviečiame išnaudoti šią unikalią vertybę naujų turizmo produktų kūrimui, savo krašto pristatymui. Visgi, nepamirškite, kad tai – globaliai nykstanti rūšis, todėl pažintis su ja turi būti kruopščiai apgalvota ir atsargi.

Aplankyk paukščių rojų Nemuno deltą ir jo garsenybę – meldinę nendrinukę

Gamtos oazė, kur gyvenimo ritmą diktuoja vanduo, toli nuo masinių turizmo taškų, kupina paukščių klegesio, gyvybe alsuojančių šlapynių, tiltų tiltukų, rūkomos žuvies kvapo, įdomių lietuvninkų tradicijų. Tokia ji – neatrastoji Nemuno delta. Kviečiame ją aplankyti ir susipažinti su krašto garsenybe – retu paukščiu, kuriuo pasigirti gali tik 4 pasaulio valstybės, – meldine nendrinuke.

Parengėme interaktyvų žemėlapį

Kad pažintis su Nemuno delta ir retąją meldine nendrinuke būtų paprastesnė, buvo sukurtas interaktyvus žemėlapis „Pasivaikščiojimai meldinės nendrinukės žemėse”. Čia galima rasti informaciją ne tik apie geriausias vietas romantiškam meldinų nendrinukių pasiklausymui, bet ir apie vietos turizmo paslaugas.

Įsigijome gamtos fotografų mėgstamas plaukiojančias slėptuves

Sudarėme galimybę vietos turizmo operatoriams neatlygintinai naudotis šiomis slėptuvėmis jas pernuomojant ir taip sukuriant naują gamtinio turizmo paslaugą Nemuno deltoje. Parengėme taisykles bei etikos kodeksą, kaip jos turi būti naudojamos.

Esate Nemuno deltoje veikiantis turizmo opratorius ir norėtumėte naudoti šias slėptuves?

Susisiekite