Meldinės nendrinukės buveinių atkūrimui ir pirmajai pasaulyje translokacijai – tarptautinis dėmesys

Jungtinių tautų Aplinkosaugos programos Tarptautinė pelkių iniciatyva (Global Peatlands Initiative (GPI) atkreipė dėmesį į Lietuvą ir čia jau dešimtmetį saugomą meldinę nendrinukę. Kampanijos iniciatoriai ne tik susidomėjo atkuriamomis buveinėmis ir įgyvendinta paukščių translokacija, bet ir pakvietė prisijungti prie pasaulinės bendruomenės, dirbančios su pelkių atkūrimu, bei ketina skleisti žinią apie Lietuvoje įgyvendintus veiksmus ir jų sėkmę.

Pojekto „Meldinei nendrinukei tinkamų kertinių buveinių tinklo formavimas siekiant užtikrinti ilgalaikę jos apsaugą Lietuvoje” (LIFE MagniDucatusAcrola) įgyvendinta paukštukų translokacija iš Baltarusijos į Lietuvą – tai pirmasis toks bandymas su meldine nendrinuke ir antrasis bandymas visame pasaulyje su tolimaisiais migrantais. Įgyvendinant translokaciją tikėtąsi atkurti meldinių nendrinukių populiaciją Žuvinto biosferos rezervato teritorijoje, kur buvo aptinkami vos keli meldinių nendrinukių patinėliai ir populiacija yra nepajėgi natūraliai atsikurti. Translokacijos sėkmė įrodė, jog platesnis translokacijos taikymas gali būti neišvengiamas susidarius kritinei situacijai ir siekiant išvengti visiško rūšies išnykimo.

O pasiekimai tikrai reikšmingi pasauliniu mastu. Po perkėlimo atlikta stebėsena parodė labai sėkmingus rezultatus: 99% perkeltų paukščių buvo sėkmingai išleisti į laisvę. Po pirmosios žiemos į paleidimo/ vietą grįžo 14–22 proc. Paleistų paukščių stebėjimai patvirtino gerą aklimatizaciją ir gebėjimą savarankiškai išgyventi gamtoje

„Žmonės dažnai mano, jog pelkės – tai tiesiog efektyvi anglies saugykla, tačiau jos yra daug daugiau nei tai! Jos svarbios mūsų klimatui, tačiau ne ką mažiau svarbios bioįvairovei, kuri jose įsikūrusi. Meldinė nendrinukė – rečiausias giesmininkas Europoje ir pelkių nykimas reiškia jų išnykimą. Kartu dirbdami ir siekdami išsaugoti šias teritorijas galimai išvengsime ir itin retų rūšių išnykimo“, – meldinės nendrinukės pavyzdžiu remdamasi pabrėžė Jungtinių tautų tarptautinės iniciatyvos koordinatorė Dianna Kopansky.

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *