Per šv. Velykas gamtininkai kviečia tėvus ir vaikus nesėdėti prie stalų, o džiaugtis bundančia gamta, žaisti smagų kiaušinių žaidimą ir taip sužinoti įdomių dalykų apie natūralius margučius gamtoje. Jaunųjų gamtos reindžerių platformoje www.gamtosreindzeris.lt šeimos gali rasti specialiai šiai šventei parengtą žaidimą-užduotį „Gamtos margučių slėpynės”.
„Velykos yra šeimos šventė, kai norisi prasmingai praleisti laiką su pačiais artimiausiais žmonėmis. Kviečiame pakilti nuo stalų, neapsiriboti vien kiaušinių ridenimu, bet ir pažaisti linksmą edukacinį žaidimą, kurio metu vaikai gali sužinoti apie gamtoje esančius margučius, skirtingas kiaušinių spalvas ir raštus” – sako užduoties kūrėja, Baltijos aplinkos forumo gamtininkė Kristina Valavičiūtė.
Užduotis-žaidimas supažindina su Lietuvoje sutinkamų paukščių kiaušinių spalvomis ir raštais bei atsako į klausimą „kodėl vienų paukščių kiaušiniai yra mėlyni, o kitų – raštuoti, rudi ar balti?“. Atliekantys užduotį taip pat sužinos, kodėl vienus natūralius dažus galima lengvai nuvalyti pirštu, o kitų spalva tokia įsigėrusi, kad jokiu būdu jums to padaryti nepavyks.
„Kiaušinio lukšto spalva visiškai nepriklauso nuo jį padėjusio paukščio išvaizdos – plunksnų spalvos ar margumo. Spalvą lemia paukščio biologija – tiksliau, paukščio lizdo vieta. Jeigu kiaušiniai yra paslėpti (uokse, urve, giliam lizde) ar paukštis nuolat ant jų tupi, tuomet kiaušiniai bus baltos spalvos. Juk jų maskuoti nėra prasmės – ir taip jie sunkiai pastebimi. Kitaip yra, jei kiaušinius kas nors gali pastebėti. Pavyzdžiui, kai kiaušinis yra dedamas ant medžių, krūmų šakų ar kitokioje žalioje augalijoje, jie būna mėlynų, žalių spalvų ir atspalvių. Tuo tarpu, jei kiaušiniai dedami ant žemės, žvyro, sausos augalijos ar kitokio panašaus pagrindo – jie būna rudų, gelsvų, žalsvų atspalvių, dažnai – su įvairiomis dėmėmis ir raštais.“ – pasakoja Kristina Valavičiūtė. Pasak gamtininkės, kiaušinių raštai ir spalvos išsivystė per milijonus metų vykstant natūraliai atrankai – kuo geriau kiaušiniai užmaskuojami, tuo labiau tikėtina, kad šie kiaušiniai liks nepažeisti. Išsiritę paukščiukai perduoda šiuos genus iš kartos į kartą.
Jei kiaušinių slėpynės būtų olimpinė rungtis – meldinė nendrinukė būtų aukso medalininkė! Pats paukštelis yra sunkiai pastebimas ir paslaptingas, o ką jau kalbėti apie lizdą su kiaušiniais. Meldinės nendrinukės savo lizdą suka tankioje žolėje, tarp kupstų ir virš lizdelio iš žolių suformuoja „stogelį“. Jų kiaušiniai taip pat yra maskuojančios spalvos ir susilieja su sausa, negyva augalija, iš kurios pagamintas lizdelis. Na, o kaip kiti paukščiai maskuoja savo kiaušinius, pamatysite nuotraukų galerijoje bei specialioje jaunųjų gamtos reindžerių platformos Velykinėje užduotyje.
Specialią užduotį-žaidimą „Gamtos margučių slėpynės” peržiūrėti ir ją atlikti gali visi platformoje www.gamtosreindzeris.lt registruoti nariai. Už užduoties įvykdymą gaunamas specialus virtualus ženklelis.
Gamtos reindžerių platforma ir joje pateikiamos užduotys skirtos jauniesiems gamtos mylėtojams, kurie nori pažinti gamtą, atskleisti unikalias jos paslaptis žaisdami žaidimus ir spręsdami linksmas užduotis. Platforma nemokama, ji sukurta įgyvendinant meldinės nendrinukės apsaugos projektą „LIFE Magni Ducatus Acrola”.
Straipsnio viršelio iliustracija: Adolphe Millot iš knygos Nouveau Larousse Illustré [1897-1904].
Komentarų nėra