Meldinę nendrinukę globojantiems ūkininkams – pagalba šienaujant ir utilizuojant biomasę

Meldinės nendrinukės apsauga besirūpinantis Baltijos aplinkos forumas šią rūšį globojantiems ūkininkams šiemet padės nušienauti laukus, kuriuose peri šis retas paukštis, bei susidariusią biomasę išvežti.

Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas. 15min.lt foto.
Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas. 15min.lt foto.

„Kasmet kalbėdami su ūkininkais išgirsdavome nuogąstavimų, jog siekiant išsaugoti meldinės nendrinukės vaikus ir atidedant šienavimą iki rugpjūčio vidurio, jiems yra pakankamai sunku rasti techniką, kuri galėtų nušienauti jų kartais jau ir užsemtus laukus. Todėl vos tik atsiradus galimybei, šiemet tokią pagalbą jiems siūlome. Šienavimą atliks speciali darbams šlapynėse skirta technika. Taip pat šiemet jau galime ir priimti jų vėlai nušienautą ir pašarui netinkamą biomasę į naujai pastatytą cechą Drevernoje. Šios dvi sąlygos turėtų pašalinti paskutinius nepatogumus ūkininkams saugoti paukščius.“ – sako meldinės nendrinukės apsaugos projektui vadovaujantis Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

Petras Lengvinas (viduryje) su savanore Elvyra lanko Nemuno deltos ūkininkus.
Petras Lengvinas (viduryje) su savanore Elvyra (dešinėje) lanko Nemuno deltos ūkininkus.

Kolegai pritaria ir projekto koordinatorius Nemuno deltoje Petras Lengvinas: „Praktiškai visi ūkininkai, kuriuos kasmet aplankome dėl to, kad jų lukuose peri globaliai nykstantys paukščiai, geranoriškai sutinka jiems padėti ir kiek įmanoma – vėlinti šienavimą. Tačiau dažnai jie turi problemų dėl vėlyvo šienavimo ir ypač – tos nušienautos žolės išvežimo. Mūsų pagalba jiems tikrai padės.“

Naujas biomasės perdirbimo cechas atidarytas praėjusių metų rudenį. Jame bus perdirbama žolė iš svarbiausios meldinių nendrinukių buveinės Lietuvoje – Tyrų pelkės – bei kitų šio paukšio buveinių. Nušienauta ir iš šlapynės neišvežta biomasė keičia augaliją ir ilgainiui tokia teritorija gali tapti nebetinkama retiems paukščiams. Utilizuoti susidariusią biomasę regione iki šiol nebuvo galimybių – tokia žolė nėra tinkama pašarui ir menkai tinkama pakratams, o esamos katilinės ir biomasės cechai priimdavo labai mažą tokios biomasės kiekį arba iš viso nepriimdavo. Naujas cechas šią problemą spręs.

Dėl šienavimo ir biomasės išvežimo paslaugos gali kreiptis visi, kurie deklaruoja savo plotus specialioms meldinės nendrinukės priemonėms arba net ir savo laukų nedeklaruojantys, bet dėl juose perinčių retųjų giesmininkų sutinkantys savanoriškai vėlinti šienavimą. Tokios teritorijos yra Šilutės ir Klaipėdos savivaldybėse.

Visi norintys turi kreiptis į projekto koordinatorių Nemuno deltoje Petrą Lengviną tel. nr. (8 662) 20 046 arba kreipdamiesi el. paštu info@bef.lt.

Pagalba ūkininkams siūloma įgyvendinant projektą „LIFE Magni Ducatus Acrola”.

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.