Nacionalinis šienpjovių čempionatas kviečia pažinti išskirtinę Mažosios Lietuvos istoriją

Jau kitą savaitę, rugpjūčio 5 d., Rupkalvių kaime, Šilutės rajone įvyks įspūdingas vasaros renginys – Nacionalinis šienpjovių čempionatas. Čia laukiami ne tik šienavimo dalgiu entuziastai, bet ir gamtos mylėtojai, mėgstantys keliauti po dar neatrastus Lietuvos kampelius. Šienavimo profesionalai galės susirungti dėl „Metų šienpjovio“ titulo, o pradedantieji – žinias pagilinti šienavimo mokykloje ar debiutantų varžybose. Renginio nepraleisti kviečiami ir žiūrovai, kurių lauks aibė įdomių veiklų, o pakeliui į arba iš renginio gaus progą aplankyti išskirtinius objektus Mažosios Lietuvos turistiniame maršrute. 

Neeilinė patirtis šienavimo profesionalams ir naujokams

„Net jei dalgį rankose laikote labai retai arba to daryti visai neteko – Nacionaliniame šienpjovių čempionate kviesime išbandyti sau naujų patirčių. Išskirtinai čempionate veikianti šienavimo dalgiu mokykla padės geriau pažinti šį tradicinį amatą bei pagilinti žinias, išmokti, kaip prižiūrėti dalgį. Dalgio entuziastai ras bendraminčių, su kuriais bus proga pasidalinti šienavimo subtilybėmis. Patys azartiškiausi ir daugiausiai patirties turintys šienpjoviai kviečiami susirungti dėl „Metų šienpjovio“ ir „Metų šienpjovės“ titulų. Anksčiau vykusiuose čempionatuose buvo pasiekti net du rekordai, tikimės, kad šiemet dalyviams pavyks pasirodyti neprasčiau. Nenorintieji mosuoti dalgiu, galės mėgautis įspūdingu žolę guldančių šienpjovių reginiu, pabandyti senuosius pievininkų žaidimus, išmėginti savo jėgas šienavimo entomologiniais tinkleliais varžybose, geriau pažinti meldinę nendrinukę gamtininkės pristatyme“ – pasakoja Nacionalinio šienavimo čempionato iniciatorius, gamtininkas Žymantas Morkvėnas, dalyvavęs ir prizus pelnęs panašiuose užsienio šalių čempionatuose

„Čempionatą pradėsime įspūdingu šienpjovių pasisveikinimu, kai draugėn susibūrę jie žvangina dalgiais, skambės ir senovinės šienapjūtės dainos. Po renginio atidarymo dalyviai ruošiasi pasirinktoms rungtims, naujokai mokosi šienavimo mokykloje. Čempionate azartiškai varžosi ne tik profesionalai, bet ir naujokai – jiems skirta „Dalgio debiuto“ rungtis. Mėgstantieji tikslumą ir estetiką renginyje taip pat ras ką veikti – „Dailiojo šienavimo“ varžybose dalyviai turi kuo dailiau nušienauti skirtą plotą, apeinant kliūtis. Vėliau numatyti bendri pietūs, kurių metu ragausime tradicinę žuvienę, o pasistiprinę susirungsime žaidimuose, supažindinančiuose su krašto istorija. Šiemet čempionate žiūrovai taip pat išvys neeilinę kovą – parodomąsias varžybas „Trimeris prieš dalgį“. Renginys užbaigiamas „Draugiška šienpjovių pradalge“, savotiška šienpjovių „garbės eisena“, kurioje nesivaržoma, bet šienaujama vienu ritmu stiprinant bendruomenės bendrystę“, – renginio programą apibendrina Ž. Morkvėnas.

Pradedantiesiems šienauti – speciali rungtis 

Pradedantieji šienauti dalgiu čempionate galės ne tik šio amato pasimokyti, bet ir pasivaržyti naujokų rungtyje dėl „Dalgio debiuto“ prizo. Šią nominaciją įsteigė čempionato rėmėja „SBA Urban“.

„Šios rungties atsiradimą čempionate inicijavome ne veltui – mūsų komandai itin svarbi modernumo ir tradicijų dermė. Tikime, jog technologijos bei tvarumas gali puikiai veikti drauge, tik būtina visuomenės, ypač jaunosios kartos, dėmesį atkreipti į kultūrinio paveldo bei ekologinės įvairovės išsaugojimą. Čempionato vieta pasirinkta neatsitiktinai – šiose apylinkėse peri vienas rečiausių Europos giesmininkų – meldinė nendrinukė, kuriai skiriame išskirtinį dėmesį. Šis paukštis peri ir mūsų planuojamo „Vėjo miestelio“ kaimynystėje, tad rūpinamės, kad tiek šalia mūsų, tiek ir kitose retose Lietuvos kampeliuose šis paukštis turėtų tinkamas sąlygas gyventi“, – sako „SBA Urban“ „Vėjo miestelį“ Svencelėje vystančios kompanijos „Urban Wind“ direktorius Arnas Bušmanas.

Nacionalinis šienpjovių čempionatas kartą metuose į vieną vietą sutraukia didelį būrį entuziastų ir bendraminčių, kur jie ne tik gali pasidalinti gerąja praktika, bet ir pasimėgauti ypatingu protėvių kultūriniu paveldu išskirtiniame Mažosios Lietuvos krašte.

Mažosios Lietuvos maršrutas – paskui senąsias pievininkų tradicijas

Ž. Morkvėnas pasakoja, jog idėja organizuoti šienpjovių čempionatą kilo siekiant suderinti paukščių apsaugą ir žmogaus, kaip pievų prižiūrėtojo, veiklą. Nemuno deltos apylinkės, anot jo, geriausia vieta tokiam čempionatui. Mažoji Lietuva – teritorija, kurioje dominuoja pievų kraštovaizdis, o senovėje čionykščiai žmonės garsėjo dėl derlingų, net 3-4 derlius per sezoną teikusių, pievų priežiūros.

Atvykusius į Nacionalinį šienpjovių čempionatą jo organizatoriai kviečia pakeliauti specialiu maršrutu, pažindinančiu su išskirtiniu pievininkų ir pelkininkų kraštu. Vieną žymiausių pelkininkų kultūros atributų, kaimą Žalgiriai, galima apžiūrėti netoliese Rupkalvių kaimo, kurio pievose ir vyks čempionatas. Taip pat šalia, Šyšos botaniniame-zoologiniame draustinyje, šiemet įrengtas naujas apžvalgos bokštelis, kuris simboliškai pavadintas meldinių nendrinukių vardu.

Vos už keliolikos kilometrų nuo Žalgirių kaimo yra Aukštumalos pelkė, per kurią veda pažintinis takas, supažindinantis su pelke, jos formavimusi, aukštapelkei būdingais augalais ir gyvūnais. Kitame – Tulkiaragės pažintiniame take – lankytojai gali sutikti didžiausią meldinę nendrinukę pasaulyje, išgirsti gyvosios gamtos koncertą ir sužinoti apie ūkininko svarbą palaikant bendrą gyvybės sistemą. Aplankyti verta ir Mingės kaimą, vadinamąjį „Lietuvos Venecija“. Tai vienintelis gatvinis kaimas, kuriame gatvę atstoja upė, tačiau tilto per upę greta nėra. Laivais galima išvykti į ekskursiją po Nemuno deltą, pasiekiant Kuršių marias ir Ventės ragą. Sugrįžus į Šilutę, verta apsilankyti Šilutės Hugo Šojaus muziejuje, o rekonstruotame Lietuvininkų gatvės šaligatvyje galima išvysti net 20 neseniai atnaujintų „Šilutės sekretų“. „Sekretai“ suteikia progą pasmalsauti, ką savo namuose veikė sviestininkas, statybininkas, kaip atrodė dantų gydytojos kabinetas ir kitos to meto įdomybės.

Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį į Šilutės kraštą atvykusieji taip pat turės progą sudalyvauti 4-5 d. vyksiančiame Rusnės festivalyje, dalyviams žadančiam daug pramogų ir muzikos.

Norintys daugiau sužinoti apie šienavimo dalgiu amatą, praleisti dieną bendraminčių būryje ir patirti įspūdžių kupiną dieną, kviečiami rugpjūčio 5 d. atvykti į Nacionalinį šienpjovių čempionatą, kuris vyks rugpjūčio 5 d. Dalyviai kviečiami užsiregistruoti užpildant anketą meldine.lt arba paskambinus telefonu Nr. 8 5 2138155.

Čempionato rėmėjai – „SBA Urban“, staliausirankiai.lt, Šilutės rajono savivaldybė. Čempionato draugai – Šilutės turizmo informacijos centras, Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcija.

Daugiau informacijos apie renginį ir jo programą rasite meldine.lt ir Nacionalinio šienpjovių čempionato feisbuke.

Išsamų Mažosios Lietuvos maršrutą galite rasti čia.

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.