Nukarūnuotas nenugalimasis „Metų šienpjovys“ ir dalgio pergalė prieš trimerį

Šienpjovių čempionatas,Rupkalvių kaimas,Šilutė

Rugpjūčio 5 dieną, Rupkalvių kaime, Šilutės rajone įvyko vienas originaliausių vasaros renginių – Nacionalinis Šienpjovių čempionatas. Čia išrinkti Metų šienpjoviai, dalgiu šienaujantys greičiausiai ir kokybiškiausiai. Daugiausiai intrigų kėlusi „Metų šienpjovio“ nominacija nustebino – titulą laimėjo vietinis Arūnas Kakta, įveikęs savo komandos draugą Kozmą Auškalnį, geriausiuoju buvusį du metus iš eilės. „Metų šienpjovės“ titulą vėl iškovojo po metų pertraukos į varžytuves grįžusi Dovilė Staponkienė. Čempionate visus nustebino dalyvavę net 4 geriausi šienpjoviai iš Lenkijos, kurie visus atvykusius mielai pakvietė sudalyvauti Biebžos nacionaliniame parke jau 18 kartą vyksiančiame analogiškame renginyje.

Čempionate susirungė daugiau nei 30 vyrų ir 10 moterų

Su dalgiais į Rupkalvių kaimą susirinko beveik 50 čempionato dalyvių iš Šilutės, Plungės, Klaipėdos, Kauno, Alytaus, Šiaulių, Vilniaus ir kitų rajonų, juos atlydėjo aistringos palaikymo komandos. Ypač gausus būrys atvyko iš Kėdainių – beveik pilnas autobusas šienpjovių ir juos palaikančiųjų. Geros nuotaikos nestokojanti dzūkų komanda „Švendubrė“ šiemet ir vėl visus stebino ypatingu dėmesiu savo aprangai ir autentiškoms detalėms – pavyzdžiui, komanda varžybose rungtyniavo pasipuošę vyžomis.

Nacionalinio šienavimo čempionato iniciatorius, gamtininkas Žymantas Morkvėnas.
Nacionalinio šienavimo čempionato iniciatorius, gamtininkas Žymantas Morkvėnas.

„Labai džiaugiamės, kad Šienpjovių čempionatas subūrė tokį didžiulį gerbėjų ratą, kuris kasmet vis auga. Jame buvo ir tikrų šio amato profesionalų, ir visiškai naujokų, dalgius rankose laikiusių pirmą kartą. „Metų šienpjovio“ rungtyje intriga išliko iki pat paskutinių akimirkų, visi susirinkusieji nekantravo ar geriausiojo titulas atiteks į tas pačias rankas trečius metus iš eilės. Garbinga ir atkakli kova vyko visose varžytuvėse, dalyviai į rungtis žiūri tikrai rimtai ir azartiškai. Vienas laukiamiausių čempionato akcentų – dalyvius vienijanti draugiška šienpjovių pradalgė, kuri susirinkusiems parodo senosios šienapjūtės fragmentą. Joje šiemet sudalyvavo net 44 šienpjoviai“, – pasakoja Nacionalinio šienavimo čempionato iniciatorius, gamtininkas Žymantas Morkvėnas.

„Metų šienpjovio“ prizas – naujam nugalėtojui, „Metų šienpjovės“ – jau tituluotai kretingiškei

Nenugalimieji „Dalgio broliai". Dešinėje - čempionato iniciatorius Žymantas Morkvėnas, viduryje - Arūnas Kakta, kairėje - Kozmas Auškalnis.
Nenugalimieji „Dalgio broliai“. Dešinėje – čempionato iniciatorius Žymantas Morkvėnas, viduryje – Arūnas Kakta, kairėje – Kozmas Auškalnis.

Dėl „Metų šienpjovio“ titulo varžėsi 10 geriausiųjų čempionato vyrų, tarp kurių buvo ne vienas patyręs dalgio entuziastas. Dauguma jų dalgius rankose jau nuo vaikystės, šio amato subtilybes perėmę iš senelių ir tėvų. Greičiausiojo šienpjovio titulą vietinis šilutiškis Arūnas Kakta, varžytuvėse šienavimo kokybe įveikęs savo komandos draugą Kozmą Auškalnį.

„Šių metų čempionate komandinėje rungtyje varžytis buvo sudėtingiau, nes šienavome nuo pavasario nepjautoje žolėje. Renginio išvakarėse net atvykau pasitreniruoti, kaip seksis. Džiaugiuosi, kad trasą pavyko įveikti ne tik greitai, bet ir kokybiškai – mūsų komanda surinko vos vieną baudos balą“, dalinasi „Metų šienpjovys“ Arūnas Kakta.

Paklaustas ar iš draugo atimtas titulas nesugadins jų draugystės, Arūnas nusijuokė, jog nors varžybose dalyvauja nusiteikę rimtai, bet draugystė svarbiau. Jis ne tik pelnė geriausiojo titulą, iš viso ant scenos atsiimti apdovanojimų lipo net keturis kartus. Arūno komanda „Dalgio broliai“ pelnė prizus ir komandinėse rungtyse, jis gavo ir apdovanojimą specialiose varžybose įveikęs trimerį.

Dėl „Metų šienpjovės“ titulo varžėsi  3 moterys, geriausiai pasirodžiusios komandinėje rungtyje. Greičiausios šienpjovės titulas atiteko Dovilei Staponkienei, kuri „Metų šienpjove“ tituluota buvo pirmaisiais čempionato metais. Praėjusiais metais dėl šeimyninių priežasčių į varžytuves atvykti negalėjusi moteris džiaugėsi ne tik iškovotu titulu, bet ir proga pabūti bendraminčių būryje.

„Džiugu, kad šiais metais čempionatas dar didesnis, nei pirmaisiais – gausus būrys dalyvių susirenka daugiau sužinoti apie šį unikalų amatą, patobulėti, galbūt net pasidalinti paslaptimis. Varžovai atvyksta tikrai azartiški, bet šienaudama aš jaučiu didelį malonumą, tad patirtą nuovargį atperka malonios akimirkos ir puiki renginio nuotaika“, sako „Metų šienpjovė“ Dovilė Staponkienė.

Apdovanota geriausiai šienavusi komanda bei išsiaiškintas nugalėtojas dalgio ir trimerio kovoje

Visus laurus pagrindinėse komandinėse varžybose (3 m pločio ir 100 m ilgio ruože) susišlavė ir praėjusiais metais triumfavę „Dalgio broliai”. Sportiškieji Kozmas Auškalnis ir Arūnas Kakta pelnė titulą „Skriejantys dalgiai“ už greičiausią šianapjūtę ir „Kokybė garantuota“ už kokybiškiausiai atliktą rungtį.

Dalyvių dėmesį prikaustė pirmą kartą vykusi įspūdinga dalgio ir trimerio kova, kurioje siekta išsiaiškinti ar tikrai miestuose dažnai naudojama technika yra geresnė, nei šienavimas dalgiu. Iššūkį trimeriui išdrįsęs mesti „Metų šienpjovys“ Arūnas Kakta dalgiu numatytą trasą įveikė dvigubai greičiau ir kokybiškiau, nei triukšmą keliantis trimeris. Susirinkusieji garsiomis ovacijomis palaikė bendramintį šienpjovį, apgynusį šį unikalų amatą.

Taip pat apdovanotas jauniausiasis šienpjovys – 22 metų Rytis Rakauskas ir vyriausiasis – Alfonsas Maniokas, kuriam 81 metai.

Jauniausiasis šienpjovys – Rytis Rakauskas ir vyriausiasis – Alfonsas Maniokas.
Jauniausiasis šienpjovys – Rytis Rakauskas ir vyriausiasis – Alfonsas Maniokas.

Specialų titulą „Stilius ir mada“ pelnė komanda „Švendubrė“.

Dėmesio sulaukė naujokų varžytuvės

Jau antrus metus iš eilės čempionate didelio susidomėjimo sulaukia čia veikianti Šienavimo mokykla, kurioje pasimokę gali varžytis „Dalgio debiuto“ rungtyje. Naujokų laukė individuali 1,5 pločio ir 50 m ilgio atkarpa. Šioje rungtyje buvo vertinamas ne tik šienavimo laikas, bet ir kokybė.

„Mūsų komandai svarbu prisidėti prie siekio puoselėti unikalų kultūrinį paveldą, mes ir patys semiamės įkvėpimo iš istorijos ir kultūros kurdami nekilnojamojo turto projektus. Nacionalinis šienpjovių čempionatas – dar viena proga įsitikinti, kad tvarios idėjos, tradicijų bei technologijų dermė yra neatsiejami nuo bet kokio progreso. O ypač tai svarbu ir gamtos bei žmogaus santarvei, kai, pavyzdžiui, šienaujamos pievos yra ir patraukli vieta perėti retiems, nykstantiems paukščiams. Tokiems, kaip meldinė nendrinukė, kuriai šiame renginyje skiriamas didelis dėmesys“, – teigia čempionatą remiančios ir dalgio naujoko titulą įsteigusios įmonės „SBA Urban“ bendrovės „Vėjo miestelį“ Svencelėje vystančios kompanijos direktorius Arnas Bušmanas.

„Ši pergalė netikėta, džiaugiuosi ne tik galėjęs paimti dalgį į rankas po daugiau nei 20 metų, bet ir parsivežti namo prizą “, – šypsosi „Dalgio debiuto“ titulą iškovojęs Vytautas Povilauskas, kuriam atiteko puikus rėmėjo „staliausirankiai.lt“ įsteigtas austriškas dalgis.

„Dalgio debiuto“ titulą iškovojęs Vytautas Povilauskas, ir rėmėjo „staliausirankiai.lt“ atstovas.
„Dalgio debiuto“ titulą iškovojęs Vytautas Povilauskas, ir rėmėjo „staliausirankiai.lt“ atstovas.

Čempionatas vyko meldinės nendrinukės perimvietėse

Šienpjovių čempionatas,Rupkalvių kaimas,Šilutė

Kaip teigia čempionatą organizuojančio Baltijos aplinkos forumo vadovas, gamtininkas Žymantas Morkvėnas, šis unikalus ir rekordus mušantis renginys vyksta Nemuno deltoje dėl dviejų priežasčių. Pirma, Nemuno deltos ir Pamario kraštas garsus savita pievininkų kultūra, susiformavusi dėl gamtinių sąlygų – reguliarių potvynių ir Nemuno užliejamų pievų. Dėl potvynio atnešamų natūralių trąšų pievos buvo itin derlingos: šieno derlius buvo nuimamas 3 kartus per metus, ir šienpjoviai čia pasižymėjo ypatingu šio amato meistriškumu.

„Antra, šiose pievose klestėjo ir tebeklesti gausybė paukščių – jų gausa neatsiejama nuo regione praktikuotos šienavimo dalgiu tradicijos, padėjusios išsaugoti paukščių įvairovę. Nemuno deltos pievos yra rečiausio Europos giesmininko – meldinės nendrinukės – perimvietės. Šiemet šienpjoviai ir patys turėjo galimybę šienauti lauke, kuriame saugant šiuose retus paukščius, žolė nešienauta nuo pavasario. Šioje rungtyje dalyvavau ir pats – prakaitas žliaugė“, – pasakoja Ž. Morkvėnas.

Jo teigimu, šienpjovių čempionatas ne tik prikelia užmarštin išeinantį kultūrinį paveldą. Tuo pačiu jis informuoja ūkininkus ir visuomenę apie ūkininkavimą santarvėje su gamta bei nykstančių rūšių apsaugos būtinybę.

Čempionato prizai ir nominacijos

Nominacija Laimėtojai
Komandinės varžybos: greičiausia šienapjūtė – „Skriejantys dalgiai“ I vieta: Dalgio broliai. Kozmas Auškalnis ir Arūnas Kakta

II vieta: Nežiniukai. Jonas Gricius ir Antanas Jedenkus.

III vieta: Švendubrė. Antanas Smaliukas ir Tadas Sušaučius.

Komandinės varžybos: kokybiškiausia šienapjūtė – „Kokybė garantuota“

I vieta: Dalgio broliai. Kozmas Auškalnis ir Arūnas Kakta

II vieta: Nežiniukai. Jonas Gricius ir Antanas Jedenkus.

III vieta: Dotnuviai. Žygimantas Jėcka ir Vytautas Braciška.

Metų šienpjovys  I vieta: Arūnas Kakta

II vieta: Kozmas Auškalnis

III vieta: Antanas Smaliukas

Metų šienpjovė I vieta: Dovilė Staponkienė

II vieta: Elena Arnašienė

III vieta: Rūta Rosson

Dalgio debiutas  I vieta: Vytautas Povilauskas

II vieta: Elena Purauskienė

III vieta: Albertas Žemgulys

Dailiojo šienavimo varžybos  I vieta: Sigitas Savickis

II vieta: Arūnas Kakta

III vieta: Jaroslaw Niebrzydowski

Vyriausias šienpjovys Alfonsas Maniokas
Jauniausias šienpjovys Rytis Rakauskas
Stilingiausia komanda Švendubrė
Speciali nominacija „Už nemestą dalgį Nendrė ir meldas. Viktoras Bondarevas ir Gedimina Statulevičienė.
Speciali nominacija už pagalbą renginio metu Vainotiškių bendruomenės teisėjoms

Išsamūs varžybų rezultatai

Komandinės šienpjovių varžybos

Komandinės (komanda – 2 asmenys) varžybos, kuriose varžomasi dėl šienavimo laiko ir kokybės. Kekvienai komandai suteikiamas 3 m. pločio ir 100 metrų ruožas, kurį šienpjoviai stengiasi nušienauti per trumpiausią laiką, o darbą atlikti – kokybiškai. Šienauta sena, nuo pavasario nešienauta žolė.

Varžytasi dėl nominacijų:

  • Greičiausia šienapjūtė – „Skriejantys dalgiai“ (greičiausiai ir kokybiškiausiai)
  • Kokybiškiausia šienapjūtė – „Kokybė garantuota“ (kokybiškiausiai)

Sparčiausių šienpjovių individualios varžybos „Metų šienpjovio (-ės)“ titului laimėti

Šiam titului laimėti kviečiami greičiausi šienpjoviai (-ės) varžytis individualioje rungtyje (1,5 m. pločio ir 50 m. ilgio ruože).

Vyrai

Moterys

Pradedančiųjų varžybos „Dalgio debiutas“ – speciali SBA Urban rungtis

Varžybos, skirtos pradedantiesiems, kurie šienauja pirmą kartą ar per pastaruosius 10 metų nešienavo daugiau nei 10 arų. Individuali rungtis, kurios metu šienaujama 1,5 m. pločio ir 50 m. ilgio atkarpa. Vertinamas šienavimo laikas bei kokybė.

Dailiojo šienavimo varžybos

Varžytuvės tiems, kurie nenori pjauti greičio ruože, bet pirmenybę teikia tikslumui ir estetikai. Šiose varžytuvėsedalyviams suteikiamas ribotas laikas, per kurį reikia kuo dailiau nušienauti paskirtą plotą (minimalus numatomas plotas 4,5 m x 8 m) ir kuo tiksliau apšienauti jame esančias kliūtis. Šiose varžybose demonstruojami įgūdžiai, kurie aktualūs šienaujant sodybų pieveles.

Komentarai

Genė.G. 2023-08-09
Labai smagu, kad vyksta tokie konkursai.Sveikinu Švendubrės komandą ir V.Povilauską
Rita G. 2023-08-09
Ačiū už pastabumą - jūs visiškai teisus. Pataisėme
Seras 2023-08-09
Ačiū organizatoriams ir vykdytojams.Kitąmet reikės "gyvos" muzikos!Puiki šventė!
Arūnas 2023-08-08
Tekste neteisingas teiginys : "Arūnas Kakta, varžytuvėse greičiu įveikęs savo komandos draugą Kozmą Auškalnį." Iš tikro Arūnas Kozmą įveikė kokybe, o ne greičiu.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *