Šį savaitgalį Lietuvos ir Lenkijos šienpjoviai varžysis dėl geriausiojo titulo Nacionaliniame Šienpjovių čempionate

Jau šį šeštadienį, rugpjūčio 5 d., Rupkalvių kaime, Šilutės rajone įvyks įspūdingas ir originalus vasaros renginys – Nacionalinis šienpjovių čempionatas. Apie šių metų varžytuves žinia nuaidėjo ir užsienyje – čempionate laukiama net keturių geriausių Lenkijos šienpjovių, kurie azartiškai susirungs dėl „Metų šienpjovio titulo“. Nesvarbu, ar dalgiu mosuojate nuolat, ar jį buvote paėmę tik vaikystėje, o gal dar tik apie tai svajojate, čia tikrai rasite jums smagių veiklų. Išskirtiniame Mažosios Lietuvos krašte vyksiantis renginys kupinas karštų emocijų ir įspūdžių ne tik dalyviams, bet ir žiūrovams.

Nenugalimas šienpjovys dalgius surems su varžovais iš Lenkijos

„Su dideliu nekantrumu laukiame šeštadienio, kuriam intensyviai ruošiamės jau kelis mėnesius. Čempionato programa apgalvota taip, kad veiklos sau rastų visi susirinkę. Džiaugiamės, kad į renginį atvyksta vis daugiau dalyvių. Mums tai rodo, kad senasis amatas gyvas ir jo puoselėtojams reikia bendrystės, kurią būtent ir kuriame bei stipriname šiuo čempionatu“, – sako Nacionalinio šienavimo čempionato iniciatorius, gamtininkas  Žymantas Morkvėnas.

Čempionate veiksianti šienavimo dalgiu mokykla padės geriau pažinti šį tradicinį amatą bei pagilinti žinias, išmokti, kaip prižiūrėti dalgį. O joje pasimokę galės savo jėgas išbandyti debiutantų rungtyje. Dalgio entuziastai ras bendraminčių, su kuriais bus proga pasidalinti šienavimo subtilybėmis. Renginyje patyrę šienpjoviai gali varžytis pagrindinėje varžybų rungtyje, kurioje vertinamas greitis bei kokybė, ir kurioje kaunamasi dėl pagrindinių metų šienpjovių titulų. Arba išbandyti save dailiojo šienavimo rungtyje, kurioje svarbus tikslumas ir estetinis pajautimas.

Patys azartiškiausi ir daugiausiai patirties turintys šienpjoviai susirungs dėl „Metų šienpjovio“ ir „Metų šienpjovės“ titulų. Anksčiau vykusiuose čempionatuose buvo pasiekti net du rekordai, tikimasi, kad šiemet dalyviams pavyks pasirodyti neprasčiau. Jau du metus iš eilės geriausiu Nacionaliniame šienpjovių čempionate geriausiu tituluotas Šilutės rajono ūkininkas Kozmas Auškalnis šias metais ir vėl bandys apginti titulą. Jam iššūkį šiemet meta net keturi iš Lenkijos atvyksiantis šienpjoviai. Didžiausiame Lenkijos – Biebžos – nacionaliniame parke panašus šienavimo dalgiu čempionatas šiemet vyks jau 18 kartą. Tad renginyje šienpjoviai galės pasidalinti gerąja praktika, patirtimi ir savomis tradicijomis.

„Vienas laukiamiausių čempionatų momentų – „Draugiška šienpjovių pradalgė“. Tai savotiška šienpjovių „garbės eisena“, kurioje nesivaržoma, bet šienaujama vienu ritmu stiprinant susirinkusiųjų bendrystę, atkreipiamas dėmesys į senąsias tradicijas. Anksčiau pievose, kuriose vyks čempionatas, susirinkdavo per šimtą šienpjovių, kurie ten įsirengdavo stovyklas ir porą savaičių mosuodavo dalgiais. Norisi atgaivinti dalelę šio prisiminimo, parodyti susirinkusiems senosios šienapjūtės fragmentą“, – pasakoja Ž. Morkvėnas.

Unikali patirtis keliaujantiems po Lietuvą

Ž. Morkvėnas pasakoja, jog idėja organizuoti šienpjovių čempionatą kilo siekiant suderinti paukščių apsaugą ir žmogaus, kaip pievų prižiūrėtojo, veiklą. Nemuno deltos apylinkės, anot jo, geriausia vieta tokiam čempionatui. Mažoji Lietuva – teritorija, kurioje dominuoja pievų kraštovaizdis, o senovėje čionykščiai žmonės garsėjo dėl derlingų, net 3-4 derlius per sezoną teikusių, pievų priežiūros.

Atvykusius į Nacionalinį šienpjovių čempionatą jo organizatoriai kviečia pakeliauti specialiu maršrutu, pažindinančiu su išskirtiniu pievininkų ir pelkininkų kraštu. Vieną žymiausių pelkininkų kultūros atributų, kaimą Žalgiriai, galima apžiūrėti netoliese Rupkalvių kaimo, kurio pievose ir vyks čempionatas. Taip pat šalia, Šyšos botaniniame-zoologiniame draustinyje, šiemet įrengtas naujas apžvalgos bokštelis, kuris simboliškai pavadintas meldinių nendrinukių vardu. Vos už keliolikos kilometrų nuo Žalgirių kaimo yra Aukštumalos pelkė, per kurią veda pažintinis takas, supažindinantis su pelke. Kitame – Tulkiaragės pažintiniame take – lankytojai gali sutikti didžiausią meldinę nendrinukę pasaulyje, išgirsti gyvosios gamtos koncertą ir sužinoti apie ūkininko svarbą palaikant bendrą gyvybės sistemą. Aplankyti verta ir Mingės kaimą, vadinamąjį „Lietuvos Venecija“, Šilutės Hugo Šojaus muziejų , o rekonstruotame Lietuvininkų gatvės šaligatvyje galima išvysti net 20 neseniai atnaujintų „Šilutės sekretų“.

Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį į Šilutės kraštą atvykusieji taip pat turės progą sudalyvauti 4-5 d. vyksiančiame Rusnės festivalyje, dalyviams žadančiam daug pramogų ir muzikos.

Norintys daugiau sužinoti apie šienavimo dalgiu amatą, praleisti dieną bendraminčių būryje ir patirti įspūdžių kupiną dieną, kviečiami rugpjūčio 5 d. atvykti į Nacionalinį šienpjovių čempionatą, kuris vyks rugpjūčio 5 d. Dalyviai kviečiami užsiregistruoti užpildant anketą meldine.lt arba paskambinus telefonu Nr. 8 5 2138155.

Čempionato rėmėjai – „SBA Urban“, staliausirankiai.lt, Šilutės rajono savivaldybė. Čempionato draugai – Šilutės turizmo informacijos centras, Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcija.

Daugiau informacijos apie renginį ir jo programą rasite meldine.lt ir Nacionalinio šienpjovių čempionato feisbuke.

Išsamų Mažosios Lietuvos maršrutą galite rasti čia.

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.