Baltarusija: Sporovsky rezervatas

Sporovsky rezervatas – unikalus ir svarbus pelkių kompleksas

Sporovsky rezervatas yra vienas iš didžiausių natūralių saugomų pelkių kompleksų Europoje. Dėl savo dydžio šios pelkės ekosistema išlieka stabili ir nėra priklausoma nuo pokyčių aplinkinėse vietovėse.

Rezervato centre yra Sporovsky ežeras bei prateka Jaselda upė. Pagrindinę rezervato ploto dalį (43.2%) užima žemapelkės su mozaikiškai įsitepusiomis krūmų salelėmis. Taip pat tokiame dideliame žemapelkių plote įsiterpusios kalvelės ir paaukštėjimai (mineralinio grunto salos). Anksčiau šios mineralinės salos buvo apaugusios ąžuolais ir pušynais, tačiau vėliau jie buvo iškirsti, o šie plotai naudoti kaip ganyklos ir pievos. Šuo metu dauguma ūkininkų atsisakė ūkinės veiklos ir čia atsikuria natūrali augmenija.

Sporovsky rezervatas žinomas ir didele čia perinčių paukščių rūšių gausa – čia jų aptinkama net 123. Čia veisiasi ir pasauliniu lygiu nykstančios meldinės nendrinukės, tai didžiausią jų tankį turinti teritorija, kurioje gyvena 9% pasaulinės populiacijos. Sporovsky rezervate taip pat aptinkamos griežlės bei stulgiai ir 20 iš čia gyvenančių paukščių rūšių yra įrašytos į Baltarusijos Raudonąją knygą. Be to, rezervato teritorijoje yra tarptautinės svarbos didžiųjų baublių ir nacionalinės svarbos juodųjų gandrų populiacijos.

Sporovsky rezervatas – pažintiniai takai

Sporovsky rezervate gausu pažintinių takų. Jų čia rasite net penkis:

Pažintinis takas „Meldinės nendrinukės žemėje“

Maršrutas prasideda nusileidimu pro pušyną, lankytojai šlaite pereina žemyn į Jaseldos krantą, perplaukdami upę į priešingą krantą, tada maršrutas praeina per žemapelkę, grįždamas į kairįjį Jaseldos krantą, tada šlaitu aukštyn per pušų nusileidimą lankytojų centro link.

Pagrindinės informacijos temos: Sporovsky rezervatas ir jame esančių vandens telkinių ir upių charakteristikos; pelkės kaip ypatingi vandens telkiniai, jų vaidmuo gamtoje ir žmogaus gyvenime; žemapelkių flora ir fauna; žmogaus poveikis gamtiniams kompleksams, melioracija; ekosistemos, maisto grandinės; augalų gyvybės formos; saugomos augalų ir gyvūnų rūšys; Sporovsky pelkės unikalumas.

Maršruto ilgis: 2 km.
Judėjimo būdas: pėsčiųjų maršrutas.
Vidutinė trukmė: 3 valandos
Sezoniškumas: optimaliausias laikas nuo balandžio iki rugsėjo.
Automobilių stovėjimo vietų skaičius: aštuonios.
Daugiau informacijos (rusų kalba): https://www.itourist.by/tours/v-krayu-kamishovkic

Pažintinis maršrutas „Jaseldos upe“

Tai pažintinis maršrutas, Jaseldos upe ir Sporovsky ežeru, laivu ar baidarėmis. Pažintinio maršruto tikslas – susipažinti su šlapynių gyvūnais ir paukščiais, augalija, ir pelkių kraštovaizdžiu. Taip pat kelionės metu galėsite stebėti varliagyvius, o sekliame vandenyje ir žuvis. Iš žinduolių galite pamatyti upinį bebrą, europinę ir amerikinę audines, ūdrą ir ondatrą.

Iš paukščių galite išvysti: gulbes nebyles, didžiąsias ir pilkąsias antis, laukius, nendrines višteles, dryžagalves krykles, ausuotusius kragus, rudagalvius, mažuosius ir paprastuosius kirus. Be vandens paukščių čia taip pat galite pamatyti mažuosius baltuosius ir pilkuosius garnius, nendrines linges, o iš retųjų paukščių – paprastuosius jūrinius erelius, juoduosius gandrus, didžiuosius baltuosius garnius, didžiuosius ir mažuosius baublius, balines pelėdas, griežles, meldines nendrinukes ir kt.

Norintys taip pat gali susipažinti su Sporova ir Kokoritsa kaimų gyvenimu bei įsigyti rankomis gamintų suvenyrų.

Maršruto ilgis: 20 km
Judėjimo būdas: plaukimas valtimis
Vidutinė trukmė: 2 dienos (irkluojamomis valtimis) arba maždaug 8 valandos (motorine valtimi)
Žmonių skaičius: irkluojamomis valtimis iki 9 žmonių, motorine valtimi iki 3 žmonių
Sezoniškumas: optimaliausias laikas yra kovo – spalio mėn.
Su savimi papildomai turėti: guminius batus
Daugiau informacijos (rusų kalba): https://www.itourist.by/tours/po-yaselde-reke

Pažintinis maršrutas „Unikalus Sporovsky ežeras“

Tai pažintinis takas per rezervato pelkes ir miškus, kuriame pamatysite gausų retų augalų rūšių kompleksą ir turtingą paukščių pasaulį. Pagrindiniai objektai, su kuriais turistai galės susipažinti, yra pelkių ir mineralinių salų biologinės ypatybės, kurias galima pamatyti maršrute. Visų pirma, tai yra botaniniai objektai ir šlapynės. Taip pat žygio dalyviai galės pamatyti ežero apylinkėse gyvenančius gyvūnus, paukščius ir vabzdžius.

Maršruto ilgis: 6 km
Judėjimo būdas: pėsčiųjų maršrutas
Sezoniškumas: optimaliausias laikas gegužės – liepos mėn
Su savimi papildomai turėti: guminius batus ir žiūronus.
Daugiau informacijos (rusų kalba): https://www.itourist.by/tours/unikalnoe-ozero-sporovskoe

Pažintinis maršrutas „Palesės paveldas“

Tai visos dienos pažintinis maršrutas, norintiems susipažinti su vietinėmis tradicijomis ir pamatyti turtingą laukinės gamtos įvairovę.

Apsilankymas prasideda Bezdešo kaimo etnografiniame muziejuje, kur galima pamatyti įvairių eksponatų ir įsigyti vietinių amatininkų pagamintų suvenyrų. Dar yra aplankoma Švenčiausios Trejybės bažnyčia, o toliau maršrutas pereina į gamtiškesnę pusę, kuomet lankomos pelkės, kuriose gyvena daugybė vandens paukščių, didžiųjų baltųjų garnių kolonijos ir juodųjų gandrų lizdai.

Atvykus į Kokoritsa kaimą yra galimybė pabendrauti su vietois gyventojais, pamatyti tradicinius amatus, įsigyti vietinių produktų ir suvenyrų. Galima jodinėti žirgais, plaukioti valtimis.

Kelionė tęsiama 2 km pėsčiomis arba žirgu (nuomoja vietos gyventojai), o tuomet yra plaukiama valtimi per Sporovkoye ežerą. Plaukiant ežeru yra galimybė stebėti retas paukščių ir augalų rūšis.

Ant ežero kranto yra senas dvaras, kuriame galite organizuoti pietus, pailsėti po žygio ir pan.

Maršruto ilgis: 15 – 20 km
Judėjimo būdas: pėsčiomis, plaukimas valtimis, jei yra noras – keli kilometrai žirgais
Sezoniškumas: optimaliausias laikas balandžio – spalio mėn.
Daugiau informacijos (rusų kalba): https://www.itourist.by/tours/palesskaya-spadchyna

Sporovsky rezervatas – pažintinis maršrutas dviračiais

Susipažinti ir pamatyti koks unikalus Sporovsky rezervatas galima ir keliaujant dviračiais. Takas prasideda apžiūrint Jaseldos potvynių zoną. Čia pamatysite upės užtvanką, natūralų žemapelkių masyvą, o norint viską apžiūrėti iš aukščiau yra 6 m aukščio apžvalgos bokštelis.

Toliau maršrutas veda link Mostyki kaimo. Be turtingo augalų pasaulio, lankytojų dėmesį gali patraukti rezervate gyvenančios įvairios paukščių rūšys (miško paukščiai – margieji geniai, kėkštai, kukučiai, didžiosios zylės, smilginiai strazdai, paprastosios gegutės, bukučiai ir kt., žemapelkėms būdingi paukščiai – mažieji baltieji ir pilkieji garniai, nendrinės lingės, paprastieji suopiai, įvairių rūšių sėjikiniai paukščiai (didžioji kuolinga, perkūno oželis, stulgys, raudonkojis tulikas ir kt.), iš retų rūšių, tokių kaip paprastasis jūrinis erelis, didysis baltasis garnys, didysis ir mažasis baublys, balinė pelėda, griežlė, meldinė nendrinukė ir kt.).

Toliau maršrutas eina lauko keliu, kuris yra rezervato riba, į Staromlyny kaimą. Čia galite pamatyti pažeisto kraštovaizdžio atkūrimo procesą. Kadangi teritorija yra labai užtvindyta, čia gyvena daugybė vandens paukščių: gulbė nebylė, didžioji antis, pilkoji antis, laukys, nendrinė vištelė, dryžagalvė kryklė, ausuotasis kragas, rudagalvis kiras, mažasis kiras, paprastasis kiras.

Vėliau galėsite aplankyti senovinę gyvenvietę netoli Staromlyny ir Zamkovaya Gora gyvenvietės (Zhaber kaimo ankstyvojo geležies amžiaus gyvenvietė dešiniajame Jaseldos upės krante).

Grįžimą į bazę numatomas kitu keliu su galimybe aplankyti ūkius, kur galima susipažinti su vietos gyventojų gyvenimu ir nueiti prie Belo ežero. Nuo kranto atsiveria vaizdas į visą ežerą, žuvų fermą ir Beloozersko miestą. Ežere galite organizuoti plaukimą.

Svarbu! Dviračius galite išsinuomoti Sporovsky rezervato administraciniame pastate. Jus kelionės metu lydės rezervato darbuotojai. Maitinimas – savarankiškai arba iš anksto susitarus.

Maršruto ilgis: 20 km
Judėjimo būdas: dviračiais
Sezoniškumas: optimaliausia balandžio – spalio mėn.
Žmonių skaičius: 5 – 7
Daugiau informacijos: https://www.itourist.by/tours/sporovskoe-velo  

 

Visi maršrutai vyksta su rezervato darbuotojų palyda, dėl to reikia kreiptis į rezervato administraciją:
Adresas: Puškino g., 23 b., 225210, Berezas, Bresto sritis
Telefono / fakso numeris (+ 375 1643) 2-22-31
Vadovaujantis specialistas Nikolajus Stepanovičius
Elektroninis paštas: rbz_sporovskij@tut.by

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.