Baltarusija: Zvanets rezervatas

Zvanets rezervatas – svarbiausia meldinių nendrinukių buveinė

Zvanets rezervatas ir jame plytintis pelkės masyvas plyti pietvakarinėje Baltarusijos dalyje. Tai – svarbiausia pasaulyje meldinių nendrinukių buveinė. Būtent iš čia meldinių nendrinukių perkėlimo metu į Lietuvą (Žuvintą) buvo atvežti 100 meldinių nendrinukių jauniklių.

Iš pietinės ir šiaurės vakarų pusės melioraciniai kanalai riboja šią, didžiausią Europoje mezotrofinę žemapelkę su daugybe atvirų mineralinių salų. Dalį (maždaug 18%) šio durpyno ploto užima miškai ir krūmynai. Lyginant su senesnėmis iš oro darytomis nuotraukomis, matoma, jog sumažėjo atvirų pelkių plotas, todėl čia vykdomi buveinių atkūrimo darbai, siekiant išsaugoti šią be galo svarbią žemapelkinę buveinę.

Dalyje Zvanets masyvo yra vykdoma ūkinė veikla. Daugiausiai šienaujama, taip pat mineralinėse salose yra ganomi gyvuliai.

Zvanets rezervatas ir jo pažintiniai maršrutai

Zvanets pelkės lobiai

2020 m. baigtas įrengti takas įdomus ir interkatyvus.  Jis supažindina su svarbiausiomis pelkės vertybėmis, siūlo išbandyti gamtos lobių trasą, sužaisti net keletą žaidimų.

Tako koordinatės: 52.076417, 24.826633

Daugiau informacijos rusų kalba.

Экологическая тропа«Сокровища болота Званец»

 

Augalų pasaulio paslaptys

Pagrindinės pažintinės maršruto temos: Zvanets pelkės unikalumas, pelkės – ypatingi vandens telkiniai, jų vaidmuo gamtoje ir žmogaus gyvenime, žmogaus poveikis tokiems gamtiniams kompleksams, žemapelkių augalija, saugomos rūšys ir vaistiniai augalai. Maršrutas yra Golubskoje take, pietvakarinėje rezervato dalyje.

Zvanets pelkėje aptinkamos 664 augalų rūšys, iš kurių 67 identifikuotoms rūšims reikalingas ypatingas apsaugos režimas. Nemaža dalis retųjų rūšių aptinkama mineralinėse salose, kurios savo rūšių gausa yra tikros oazės tarp homogeniškos žemapelkės augalijos.

Maršruto programa, ir jame esančios 5 stotelės:

Maršruto ilgis: 2 km.
Judėjimo būdas: pėsčiųjų maršrutas.
Vidutinė trukmė: 3 valandos.
Sezoniškumas: optimaliausias laikas nuo balandžio iki rugsėjo.
Vietų skaičius automobilių stovėjimo aikštelėje: 5.
3 valandų turas vienam žmogui kainuoja 2 rublius.

1 stotelė: tako pradžia

Supažindinama su bendra informacija apie patį rezervatą bei pažintinį taką. Pristatoma šio pažintinio tako paskirtis ir elgesio taisyklės. Čia stovi du stendai, iš kurių viename pateikiama bendra informacija apie šią unikalią teritoriją, jos svarbą tiek tarptautiniu, tiek nacionaliniu lygiu, o antrąjame stende pateikiama informacija apie meldinę nendrinukę.

2 stotelė: kas auga pelkėje?

Supažindinama su pelkių augmenija, ekologinėmis augalų grupėmis. Taip pat yra stovas su informacija apie pelkių augalus.

3 stotelė: mūsų lobis

Susipažįstama su biologine įvairove, jos reikšmingumu, pasakojama apie retas augalų rūšis, taip pat yra informacinis stendas apie retas ir nykstančias augalų rūšis.

4 stotelė: natūrali vaistinė

Šioje stotelėje kalbama apie fitoterapiją, jos teikiamą naudą, vaistinius augalus, taip pat yra stendas, skirtas šiai temai.

5 stotelė: pelkių vaidmuo gamtoje

Pristatomos pelkės, kaip ypatingos buveinės, kalbama apie šių šlapžemių funkciją gamtoje, pelkių privalumus ir trūkumus. Taip pat yra du informaciniai stendai, viename jų yra pateikiama informacija apie tai, kodėl turėtume išsaugoti pelkes, o kitame stende supažindinama su šlapžemių sausinimu, jo privalumus ir trūkumus.

Daugiau informacijos apie maršrutą ir papildomas paslaugas: https://www.itourist.by/tours/taynyrasteniy

Paukščių paslaptys

Pagrindinės pažintinio maršruto temos: Zvanets pelkė, pelkės kaip biologinės įvairovės turtingos vietovės unikalumas, žemapelkių paukščiai ir saugomos paukščių rūšys. Maršrutas yra Muravinets take, palei užtvanką pietinėje rezervato dalyje.

Zvanets pelkėje aptinkamos 110 perinčių paukščių rūšių, iš jų 21 įtraukta į Baltarusijos raudonąją knygą. Ši teritorija ypatingai svarbi tarptautiniu mastu, siekiant išsaugoti globaliai nykstančias meldines nendrinukes, taip pat nykstančius didžiuosius erelius rėksnius, stulgius ir didžiąsias kuolingas. Taip pat čia aptinkami pilkųjų gervių būriai, švygždos ir plovinės vištelės.

Maršruto programa, ir jame esančios 3 stotelės:

Maršruto ilgis: 1 km.
Judėjimo būdas: pėsčiųjų maršrutas.
Vidutinė trukmė: 3 valandos.
Sezoniškumas: optimaliausias laikas nuo balandžio iki rugsėjo.
Vietų skaičius automobilių stovėjimo aikštelėje: 3.
3 valandų turas vienam žmogui kainuoja 2 rublius.

1 stotelė: unikali pelkė – Zvanets

Supažindinama su bendra informacija apie patį rezervatą ir maršrutą, jo paskirtį, elgesio taisykles. Čia taip pat yra vienas informacinis stendas, kuriame pateikiama informacija apie unikalius teritorijos bruožus, jos svarbą aplinkai (tiek tarptautiniu, tiek nacionaliniu mastu).

2 stotelė: kas gyvena pelkėje?

Lankytojai supažindinami su biologine įvairove, paukščiais, gyvenančiai žemapelkėse ir jų apylinkėse, meldines nendrinukes Zvanets pelkėje ir jų vaidmenį palaikant šios rūšies gausą pasaulyje. Čia taip pat yra du informaciniai stendai, abiejuose yra pateikiama informacija apie saugomus žemapelkių paukščius.

3 stotelė:  plėšrieji paukščiai.

Čia susipažinsite su plėšriaisiais paukščiais ir jų vaidmeniu gamtoje, plėšrūno – aukos santykiais. Taip pat galėsite pamatyti stendą, kuriame pateikta informacija apie šiai vietovei būdingus plėšriuosius paukščius ir galėsite užlipti, pasižvalgyti į 5,8. m aukščio bokštelį.

Daugiau informacijos apie maršrutą ir papildomas paslaugas: https://www.itourist.by/tours/birdsecret

Komentarų nėra

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.