Gamtos ir ūkininko kuriama istorija
Baltijos aplinkos forumo iniciatyva įkurtas takas pasakoja vietovės istoriją, supažindina su čia klegančiais paukščiais, atkreipia dėmesį į ūkininko svarbą palaikant bendrą gyvybės sistemą. „Šis takas – simbolinė padėka ūkininkams, kurie savo veiklą vykdo gamtai palankiu būdu, nepabūgę tam tikrų sunkumų ir nepatogumų,“ – teigia tako kūrimą kordinavusi Baltijos aplinkos forumo komunikacijos specialistė Rita Grinienė. Ji taip pat priduria: „Tulkiaragės istorija unikali. Nė viena kita teritorija taip gerai neatskleidžia žmogaus ir gamtos ryšio, jų santykių būtinybės.“
Atgijo kadais apleista pumpavimo stotis
Jau kelis dešimtmečius neveikianti Tulkiaragės pumpavimo stotis virto tikru regiono traukos obejektu. Gatvės meno stiliumi išpaišytas pastatas traukia akį, ant jo įkurtas paukščių stebėjimo bokštelis ir gyvoji gamtos mokykla ragina gamta gėrėtis iš aukščiau ir arčiau. Ant vienos pagrindinių siurblinės sienų pavaizduota meldinė nendrinukė – globaliai nykstanti rūšis, kuri vis dar peri Nemuno deltoje ir kuri, padedant ūkininkui, gali sugrįžti į Tulkiaragės pievas. Tako kūrėjai juokauja, kad tai, greičiausiai, yra didžiausia meldinė nendrinukė pasaulyje. Nuo upės pusės pažintiniu taku gįžtančius arba upe atplaukiančius lankytojus pasitinka ūkininko paveikslas. Apsuptas paukščių, jis keliauja prižiūrimomis pievomis. Ant pietinės, šilčiausios, atnaujintos siurblinės sienos naujų gyentojų laukia inkilai paukščiams, nameliai šikšnosparniams ir vabzdžiams.
Originali ne tik stotis, bet ir kiti tako statiniai. Lygiagrečiai pylimo rikiuojasi neįpastos formos stendai – sukami, papildyti judančiomis detalėmis ar eksponatais. Siūloma pasikalbėti su didžiuoju baubliu pučiant stiklinį butelį, apžiūrėti bebrų apgraužtą medį, pasimatuoti pelkininkų durpynuose naudotas lentas, batus arkliams. Pasigėrėti atsiveriančiu Krokų Lankos ežero kraštovaizdžiu galima ne tik užlipus ant apžvalgos bokštelio, bet ir įsitaisius ant suolelio, neįprastai aukštomis kojomis (pavadintu Svajokių suoleliu).
Geras pasiekiamumas
Vos už 8 km nuo Šilutės įsikūrusį taką patogu pasiekti vandeniu. Per Krokų Lanką, Kampupę čia nusidriekia pagrindiniai vandens keliai. „Jei būtų galimybė persikelti per Aukštumalos upę, idealu čia atvykti būtų dviračiais – pro Tulkiaragę tuomet suktų „Trejų vandenų“ dviračių trasa. Kol kas dviračiais, kaip ir automobiliais, reikia vykti iš Šilutės.“ – sako Rita Grinienė. Jei vyksite šiuo transportu, reikėtų nusiteikti keliauti žvyrkeliu (su senovinio kleio – bruko properšomis).
Užsukite į Tulkiaragę ir įvertinkite naują turizmo objektą patys. Viena galima garantuoti – jus pasitiks puikus gyvosios gamtos koncertas.
Tako ilgis -1,2 km į vieną pusę, takas eina pylimu (takeliu su žoline danga), nėra specialios lentelių dangos. Avėkite patogią avalynę, atsižvelgiant į oro sąlygas.
„Šis takas – simbolinė padėka ūkininkams, kurie savo veiklą vykdo gamtai palankiu būdu, nepabūgę tam tikrų sunkumų ir nepatogumų“ – sako tako kūrimą kordinavusi Baltijos aplinkos forumo komunikacijos specialistė Rita Grinienė.
Ji ragina tako lankytojus dalintis įspūdžiais iš Tulkiaragės socialiniuose tinkluose saitažodį (angl. hashtag) #Tulkiarage.
Anglų kalbos gidas užsienio svečiams
Tulkiaragės pažintinis takas įrengtas 2015 m. įgyvendinant pirmąjį meldinės nendrinukės apsaugos projektą „Aplinkai palankaus ūkininkavimo skatinimas siekiant užtikrinti nykstančių agrarinio kraštovaizdžio paukščių apsaugą“ (Nr. LIFE09 NAT/LT/000233).
Komentarų nėra